Home / SSS

SSS

Stajer ehliyet nedir ve ne zaman alınmaya başlayacak?

Stajyer ehliyet Mecliste bekleyen yeni Trafik Yasası çıktığı an uygulamaya geçecek bir ehliyet türüdür.Uygulama başladığı an sürücü kurslarına yeni mürcat etmiş olanlar,kayıtlı olanlar,sınavlara girmiş ancak başarılı olamayanlar (yani sınavda kalanlar) ayrıca ehliyet sınavlarında başarılı olup sertifikasını alanlar sertifika almayı hak edenler eğer sertifikalarını ehliyete çevirmemişlerse onlarda stajer ehliyet kanunundan etkilenip stajer ehliyet alacaklardır……
Peki bu kanun kapsamında çıkacak olan stajer ehliyet neler getirecek neler götürecek….
Stajer ehliyet 2 yıl süre ile geçerli olacak kanunda belirtilen yasaklamalar çiğnenmediği takdirde 2 yıl dolduktan sonra Trafik tescile müracat edip hiç bir ücret (stajer ehliyet alınırken ödeme yapılacak ) ödemeden normal ehliyete çevrilecek bir ehliyet…
2 yıl süre ile dikkat edilmesi gerekenler…
2 Yıllık süre içinde 5 kez kırmızı ışık kuralını ihlal eden, 5 kez hız sınırlarını aşan ve her ne derecede olursa olsun alkollü ve uyuşturucu madde alarak araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralanmalı trafik kazasına neden olan ve 75 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri geri alınarak iptal edilecek. Bu kişiler yeniden sürücü kursuna giderek sınava girmek durumunda kalacaklar. 2 yıl süreyle bu tür suçları işlemeyenlere 1 yıl içinde başvurmaları halinde sürücü belgesi verilecek.

 

 • Esınıfı ehliyetim var Tır kullanabilirmiyim , E sınıfı ehliyetimi yeni aldım e sınıfı ehliyetle tır kullanabilrimiyim , ne zamana kadar alınmış olan e sınıfı ehliyetle tır kullanılabilir.. ?
  E sınıfı ehliyeti yeni aldıysanız veya 27 nisan 1997 tarihinden sonra aldıysanız E sınıfı ehliyetle tır çekici kullanamazsınız.Tır ( Çekici ) kullanmak için D sınıfı çekici ehliyetini almak zorundasınız…27 nisan 1997 tarihinden önce lınmış e sınıfı ehliyetle çekici (tır) kullanılabilir… 
 • İlkokul mezunu olanlar hangi tarihe kadar sürücü belgesi için müracat edebilir?
  12.07.2012 Tarih ve 28351 Resmi gazetede yayınlanan İlkokul mezunlarının ehliyet alabilmesi ile ilgili .MECLİSTE KABUL EDİLEN KANUN MADDESİNİN SON ŞEKLİ: MADDE 14- 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 41 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “b) Öğrenim şartları:
  Öğrenim durumu itibariyle en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları”

 

 • Ben bir sürücü kursuna kayıt oldum sınavlara girdim dersin 2 sini verdim 1 tanesini veremedim 2 ci sınav için kurs değiştirebilirmiyim böyle bir imkanım varmı ?
  Böyle bir imkanınız yok.Sürücü kurslarında normal okullardaki gibi nakil olayı bulunmamaktadır.
 • Trafik , motor ve ilkyardım dersleri toplam kaç saattir?
  Trafik 35 , motor 16 ve ilkyardım 12 olmak üzere toplam 63 saat ders verilir.
 • Sürücü belgemi almadan sürücü sertifikasıyla araç kullanabilir miyim?
  Hayır. Trafik Tescil Bürosuna başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz.sertifika ehliyet yerine geçmez
 • Sınav süresi toplam kaç saattir?
  3 ders için 75 dakikadır.
 • Sınavda başarısız olduğumda kaç defa sınava girme hakkım var?
  Toplam sınav hakkınız 5 tir.Sınavlara girmediğiniz veya 1 defaya mahsus rapor sunmadığınız takdirde haklarınız yanmaktadır..
 • Sınavda 1 veya 2 dersten kaldığım takdirde tekrar 3 dersten sınava girecek miyim?
  Sadece kaldığınız derslerden tekrar sınav olursunuz.
 • Sınavda toplam kaç soru sorulur.her dersten kaç net çıkarmam gerekiyor?
  25 trafik , 20 motor ve 15 ilk yardım olmak üzere toplam 60 soru sorulur.Trafikten 18 net her soru 4 puan. Motordan 14 net her soru 5 puan. İlkyardımda 11 net her soru 6,66 puan değerindedir.
 • Sürücü olur raporu nerden alınır?
  Devlet Hastaneleri ve sürücü olur raporu vermeye yetkili özel hastaneler ile klinikler ve tek doktordan Aile hekimlerinden alınabilinir.
 • Ehliyet Sınavında verdiğim yanlış cevaplar doğru cevaplarımı etkiler mi?
  Etkilemez, yanlış doğruyu götürmüyor.
 • Ders saatlerinde ne kadar devamsızlık yapabilirim?
  Mazaretsiz olarak toplam ders saatlerinin 1/5 i kadar. Ancak o devamsızlıkta daha sonra kurs müdürlüğünce telefi programı hazırlanıp tekrar size verilmesi şarttır.
 • Sürücü sertifikamı aldıktan sonra ne kadar süre içerisinde Trafik Tescil Bürosuna başvurmam gerekiyor? Eğer verilen süre içerisinde başvuru yapamazsam sürücü sertifikam iptal olur mu?
  Sertifikanız iptal olmaz ancak sağlık raporu ve savcılık belgesinin süresi 1 yılı geçerse sertifikanızı bu süre içinde ehliyete çevirmezseniz tekrar sağlık raporu ve savcılık çıkarmanız gerekir…
 • B sınıfı ehliyetimi E sınıfına dönüştürmek istiyorum ne yapmam gerekir?
  Tüm evrakları hazırlıyorsunuz motordan yazılı sınav ve direksiyon sınavına giriyorsunuz.
 • Yazılı ve direksiyon sınavlarını geçtim bundan sonra ne yapmam gerekiyor?
  Kursunuzdan sertifikanızı aldıktan sonra sağlık raporu ve savcılık gibi evrakların günü geçmeden bağlı bulunduğunuz Trafik tescil şubesine müracat edip sertifikayı ehliyete çevirmeniz gerekiyor..
 • Soru:Ehliyet almaya hak kazanmıştım , yani dosyamı aldım.ehliyetmi gidip çıkarttırmadım.ve bu dosyayı alalı 1 sene oldu.benim öğrenmek istediğim bu dosya ile bir tanıdığim gidip benim için emniyetten ehliyet alabilirmii? yada sizce ne yapabilirim?
  Cevap:Dosyayı alalı 1 sene olmuşsa sağlık raporu ve savcılık temiz kağıdını yenilemeniz gerekir.Sizin yerinize bir başkası emniyete müracat edemez emniyete müracatı şahsen kendiniz nüfus cüzdanınız ve diğer evraklarla birlikte yapmanız gerekir.Vekalet veya her hangi bir şekilde başkası sizin yerinize kesinlikle müracat edemez…
 • Src belgesi nedir ? src belgesi nerden alınır ?
  Src belgesi karayollarında uluslararası veya şehirler arası yolcu veya yük taşımacılığı yapacak olanların alması gereken Mesleki yeterlilik belgesidir.Src belgesi bu belgeyi vermek için Ulaştırma Bakanlığından yetki belgesi almış kurumlardan alınabilir.
 • Ehliyetimi kaybettim kayıp ehliyet yeniden nasıl çıkarılır?
  Öncelikle gazeteye kayıp ilanı vermeniz tavsiye olunur karakol tutanağıda olabilir.Daha sonra ehliyeti aldığınız Trafik Tescil Büro Amirliğine 2 fotoğraf Nüfus cüzdanı aslı , şöferler cemiyetinden Örnek5 formu ve günün ehliyet ücreti tutarı ile müracat edip ehliyetinizi alabilirsiniz.Ehliyeti ilk aldığınız Trafik Tescilin haricinde başka bir yerleşim yerindeyseniz bulunduğunuz yerdeki Trafik Tescil Büro Amirliğinede müracat edebilirsiniz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir