Hello world!

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!

Ehliyet alacaklar dikkat ! 2018’de yeni dönem başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığınca, 2018’den itibaren ehliyet sınavları tablet bilgisayarlar üzerinden yapılacak.

 

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ehliyet alacak adaylara uygulanan direksiyon uygulama sınavı değerlendirmeleri, 2018’den itibaren tablet bilgisayarlar ile yapılmaya başlanacak.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, direksiyon uygulama sınavlarında, özel motorlu taşıt sürücü kurslarının Karayolları Trafik Kanunu gereği Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonundan temin ettiği formların kullanıldığını anlattı.

2018 Ocak ayında Ankara’da yapılacak pilot uygulamanın ardından ise Türkiye genelinde kademeli olarak direksiyon uygulama sınavlarında tablet kullanımına geçileceğini ifade eden Şamlıoğlu, “Bu sayede sınav komisyonları, değerlendirmelerini tablet bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirecek, adayların sınav başarı durumları elektronik ortamda ve anlık olarak merkezi modüle iletilmiş olacak.” dedi.

 

Şamlıoğlu, yeni düzenleme sayesinde uygulama sınavlarında her aday için 3 nüsha olarak temin edilmesi gereken kağıt formların bedelinin sürücü kursları üzerinde oluşturduğu maliyetin ortadan kalkacağını belirtti.

e-sınav salonları faaliyete geçiyor

Kemal Şamlıoğlu, ayrıca 2018’den itibaren tüm illerde “e-sınav” salonlarının faaliyete geçmesiyle motorlu taşıt sürücü kursu yazılı sınavlarının da bilgisayar üzerinden yapılacağını bildirdi. Şamlıoğlu, uygulama ile adayların görsel açıdan zengin soruları cevaplayarak öğrendiklerini etkin şekilde sınavda uygulama fırsatı bulacağını vurguladı.

Türkiye’de trafik ve sürücü eğitimlerinde son 4 yılda ciddi sıçrama yaşandığını dile getiren Şamlıoğlu, Milli Eğitim Bakanlığının bu eğitimlerin kalitesini artırmak için yeni çalışmalarını sürdüğünü sözlerine ekledi.

AA

Yeni cam filmi yasası nasıl sorunlar çıkartabilir? Kaldırıldımı?

Yaklaşık 6 ay önce kararı alınan ancak yürürlüğe girmeyen oto cam filmi konusundaki yasa sonunda yürürlüğe girdi ve Resmi Gazete’de de ilan edilerek yasallaştı. Bu doğrultuda birçok kişinin bize göre mağduriyet yaşadığı konu çözülmüş oldu gibi görünüyor. Ancak yine de bu uygulamanın bazı önemli kuralları bulunuyor. Yasanın tüm maddeleri analizini yaptığımız maddelerin altındaki görsellerde yer alıyor ancak bunu basite indirgeyip dikkatimiz çekenleri analiz etmek istiyoruz;

Not: 21.10.2017 tarihi itibariyle bahsi geçen mevzuat yürürlüğe girmeden iptal edilmiştir. Yani cam filmi serbestliği daha uygulanmadan sistem eskiye dönmüştür. 

– Hem ürünün hem de cam filmi montajı yapan firmanın onay belgeli olması gerekiyor. Bu durum onaylı bir cam filmi satın alsanız dahi, kendi başınıza uygulama yapamayacağınız anlamına geliyor diye düşünüyoruz. Kısacası cam filmi uygulamalarında da aynen LPG uygulamalarındaki gibi bir onay ve uygunluk belgesi olacak.
– Yasadan önceki tarihlerde cam filmine sahip araçların da kontrole girmesi ve belge alması gerekliliğini belirtilmiyor ancak Ek XV 1.12 maddesi bu konuda zorlayıcı olabilir. Her ne kadar maddelerde geriye dönük olarak bir kontrol ve belge alma şartına değinilmemiş olsa da, bize göre hali hazırda herkesin belge alması istenecek.  Ancak burada onay işlemleri için ne kadar bir harç talep edileceği belirtilmiyor. Mevcut cam filminin kontrolleri ise anladığımız kadarıyla ancak onaylı kuruluşlar tarafından yapılabilecek. Ayrıca onaylı kuruluş da takip ve tespit için belli bir ücret talep edecektir. Açıkçası bu durum cam filmi kullanan birçok kişi açısından oldukça can sıkıcı ve mevcut cam filminin yeni yapılmadığını kanıtlayabilecek bir delillerinin de olacağını sanmıyoruz. Belki yetkili servislerde yapılan uygulamalar sonucu alınan faturalar gösterilerek “Yasa çıkmadan önce yaptırdım” denilebilir ancak bu savunmanın da trafik görevlileri ve araç muayene istasyonu yetkililerince dikkate alınmayabileceğini düşünüyoruz.
– Ön camlarda en az %70 ve arka camlarda da en az %20 oranında ışık geçirgenliğine sahip cam filmi kullanılabilir. Bu durumda ön ve arkada ağırlıklı olarak %20-%50 arasında ışık geçirgenliğine sahip cam filmi kullanan araç sahiplerinin değişiklik yapması gerektiğini ortaya koyuyor. Yani “Yasa çıktı, kurtulduk” diye bir durum söz konusu değil. Bu ve yukarıdaki maddeler açık bir şekilde gösteriyor ki, yasanın da çıkması nedeniyle artık özellikle araç muayene istasyonlarında hafif kusurlu sayılan cam filmleri için uygunluk belgesi talep edilecek ve  bu da, yeni veya eski tüm araç sahiplerinden istenecek. Bu belgeyi almak ne kadarlık bir masrafa ve eziyete neden olabilir şimdilik bilmiyoruz ancak önümüzdeki günlerde işler biraz karışacak gibi görünüyor. Diğer önemli noktalar ise görselden sonra devam ediyor. 
– Aracın ön camına cam filmi yapılamaz. (Yan camlar değil, sadece büyük ön cam)
– Dış ışık yansıtma oranı %15’in üstünde olan cam filmleri kullanılamaz. Bu bir nevi ayna özelliği olan cam filmlerini işaret ediyor gibi görünüyor.
– PVC malzemeli cam filmi kullanılamaz.
– En az %98 UV korumalı olmalıdır.
– Sadece cam içlerine film uygulaması yapılabilir.
Cam filmi yasası
Cam filmi uygulama yasası maddeleri

Kırıkkale’de elektrikli bisiklete rağbet

KIRIKKALE’de sıkca rastlanan ve günlük hayatı kolaylaştıran elektrikli bisikletler vatandaşların ilgisini çekiyor. Yoğun talebin, masrafsız ve yakıt sorunu olmamasından kaynaklandığı belirtildi.


Kırıkkale’de ilgi gören elektrikli bisikletlerin satışını yapan Alaattin Karadavut, “Bizden Elektrikli bisiklet alan vatandaşlar bu elektrikli bisikletlerin kendilerine ne kadar fayda sağladığını ve masrafsız olduğunu çevresine anlatıyor. Bunları öğrenen kişiler ise işlerinde ve günlük yaşantılarında kendilerine de fayda sağlayacağı için bize gelip., elektrikli bisiklet alıyorlar. En büyük etkenlerden birisinin de masrafsız oluşu. Bu elektrikli bisikletler 100 kilometrede 1 lira gibi bir elektrik tüketimi var. Vatandaş ta masrafsız olması nedeniyle elektrikli bisiklete yöneliyor. Bu bisikletlerin Şarj süresi 4 ila 6 saat arasında değişiyor. 50-60-70 ve 80 hıza kadar çıkabilen elektrikli bisikletlerimiz mevcut. Şu ana kadar ehliyetsiz olarak bindikleri bisikletlerimizin cc’lerine göre ehliyet gerekliliği şart oldu. Ayrıca plaka takma zorunluluğu bulunmayan bu elektrikli bisikletlerin herhangi bir çalınma ve kaybolma durumunda vatandaşın lehine olması için plaka takılmasını biz öneriyoruz. Plaka takma işleminin bedeli ise 125 TL” dedi.
İşletme sahibi Alaattin Karadavut, elektrikli bisiklet kullanıcılarına kendileri ve başka insanların canlarını tehlikeye atmamaları için her zaman trafik kurallarına uyulmasını ısrarla tavsiye ettiğini de belirtti

Çin, benzinli araç satışını yasaklıyor!

Çin, otomobil üreticilerinin fosil yakıtlı araç satışlarını sona erdireceğini ve bu sayede şirketlerin elektrikli araç geliştirme çabalarını hızlandırmaya yönelik bir teşvik oluşturmayı amaçladıklarını açıkladı.

 

Çin, otomobil üreticilerinin fosil yakıtlı araç satışlarını sona erdireceğini ve dünyanın en büyük otomobil pazarında bu sayede şirketlerin elektrikli araç geliştirme çabalarını hızlandırmaya yönelik bir teşvik oluşturmayı amaçladıklarını açıkladı.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Xin Guobin, hükümetin benzinli araç üretim ve satış işlemlerini sona erdirmek için takvim üzerinde belli bir tarih belirlemek için çalıştıklarını söyledi. Böylece, Çin’in otomobil endüstrisinin çevre ve büyümesi üzerinde derin bir etki yaratacak.

Yanma motorlu taşıtlar yasağı hem yerel hem de küresel otomobil üreticilerinin elektrikli araçlara yönelmesine, enerji tasarruflu araçların ve kamyon satışlarının artırılmasına ve hava kirliliğinin azaltılmasına yönelik stratejik hedefe hizmet eden ödül ve ceza modelinin yardımcı olacak kullanacaklarını söylediler.

Bu sebeple benzinli araçların kullanımını yasaklamayı planlıyorlar.

Ayrıca, yakıt ekonomisi ve emisyonlar için yeni bir yakıt ve yakıt ticaret programı çerçevesinde, otomobil üreticilerinin yeterli krediyi kazanmalarını ya da rakiplerinden fazlasını almalarını istemekteler.

2030’a kadar karbon emisyonlarını sınırlama sözünü tutmak isteyen Çin, fosil yakıtlarla çalışan araçların aşamalı olarak kaldırılma planlarını açıklayan en son ülke oldu.

İngiltere, hava kirliliğini azaltmak ve küresel ısınmayı 2 santigrat derecenin altına düşürmek için yapılması gereken benzer bir planı duyurmasının ardından iki hafta sonra dizel ve benzinli otomobil satışlarını 2040 yılına kadar yasaklama kararı almıştı.

Jeep Compass, Renault Koleos ve Opel Grandland X’in çarpışma testi sonuçları açıklandı [Video]

Yılın iddialı SUV modelleri çarpışma testlerinde elde ettikleri başarılı sonuçlarla beklentileri karşılamayı başardı.

Kullanıcılara sunulduğu ilk yıllardan itibaren belki de tarihinin en zengin dönemini yaşayan Crossover/SUV sınıfında büyük-küçük inanılmaz bir çeşitlilik söz konusu. Özellikle talep doğrultusunda adeta baştan yaratılan kompakt segmentte rekabet vites yükseltirken, sınıfın en tepesindeyse oturaklı bir mücadele var. Bu yılın üst sınıftaki önemli SUV modelleri olan Opel Grandland X>, Renault Koleos ve Jeep Compassyavaş yavaş asfalta inmeye başlarken Euro NCAPbeklenen çarpışma testi sonuçlarını kararsız alıcılar için bilgilendirmeye sundu. Tümüyle başarılı sonuçlar elde ettiği görülen modeller güvenlik yönünden alıcılarından tam not alacak gibi gözüküyor.

SUV sınıfında imza niteliğinde markalardan birisi olan Jeep, bu geleneğinin yeni Compass ile de devam ettirirken Opel ve Renault cephesinde uzun bir aradan sonra farklı bir heyecan söz konusuydu. Opel, Antara’nın ardından Grandland X ile bu yeni heyecanı yaşarken, Renault 2007 yılından itibaren sunduğu Koleos’a kelimenin tam anlamıyla sınıf atlattı. Bu yılın önemli SUV modellerinden olan bu üç üyenin de Euro NCAP tarafından gerçekleştirilen testlerden beş yıldız alması tüm markaların da güvenlik standartlarında başarılı işler ortaya koyduğunu gösteriyor. Modellerin detayları sonuçlarıyla şu şekilde;Jeep Compass
Yetişkin yolcu koruma kategorisinde yüzde 90, çocuk koruması yüzde 83, yaya koruması yüzde 64 – güvenlik sistemleri yüzde 59


Opel Grandland X
Yetişkin yolcu koruma kategorisinde yüzde 84, çocuk koruması yüzde 87, yaya koruması yüzde 63 – güvenlik sistemleri yüzde 60


Renault Koleos
Yetişkin yolcu koruma kategorisinde yüzde 90, çocuk koruması yüzde 79, yaya koruması yüzde 62 – güvenlik sistemleri yüzde 75

Opel’den uzun seyahatlerde hayat kurtan karavan formlu yol arkadaşı: Vivaro Life

Gösterimi Frankfurt’ta yapılacak olan Vivaro Life, kullanıcılarını can sıkıcı otel masraflarından kurtarmak konusunuda iddialı.

Son dönemlerde “tekerlekli ev” olarak nitelendirdiğimiz panelvan-karavan versiyonlarının yeni üyesi, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilenmek üzere Opel‘den geldi. Ticari araç sınıfında yer alan Vivaro üzerine geliştirilen tasarım, uzun yolculuklarda konaklama ihtiyacını ortadan kaldıracak ekipmanları beraberinde getiriyor. Vivaro Lifeadıyla ilk detayları paylaşılan proje komple bir karavandan ziyade temel ihtiyaçların karşılanabildiği parçalar bir araya getirilmesinden kurulu. Üzerinde yerleşik bir yatak yeribe dönüşebilen koltukların kullanıldığı Vivaro Life’da üçüncü sıraya yerleştirilmiş olan koltuk sırası birkaç saniye içerisinde iki kişinin rahatlıkla yatabileceği büyük bir yatağa dönüşebiliyor.


Bu sınıfta yer alan hemen her araçta olduğu gibi, yeni Vivaro Life’ta da uzun yolculuklar sırasında hayatınızı kolaylaştıracak parçalarla donatılmış. Opel ekibinin bu bölümde yer verdiği parçalara baktığımızda ikinci ve üçüncü sıra arasında katlanır bir masanın, soğuk kış ayları için yardımcı ek bir ısıtmanın, iki adet USB portunun ve çeşitli cihazları şarj etmek için 220 voltluk girişin yer aldığını görüyoruz. Ön bölümünde altı yönde ayarlanabilir kol dayamalı ve bel desteğiyle donatılmış koltukların kullanıldığı Vivaro Life’ın donanımlarındaysa; otomatik iklim kontrolü, karartılmış pencereler, gerçek zamanlı trafik bilgisi ve ses kontrolü desteğine sahip 7 inç’lik multimedya ekran, deri döşeme (opsiyonel) ve 17 inç’lik jantların öne çıktığını söyleyebiliriz. Opel Vivaro Life’ın fiyat ve sipariş detayları Frankfurt Otomobil Fuarı’nın kapılarını açmasıyla netlik kazanacak.

Fark Sürücü Kursu

HAKKIMIZDA

Bağcılar ve Sultangazi Fark Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursları
Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu
Merkez Adres: Çınar mah. Fatih Cad. Noı:101 Kat: 1 Tabya – Bağcılar / İstanbul
Telefon: 0212 436 5115
Cep : 0507 774 9509
Şube Adres : Cebeci Mah. 1. Cebeci Caddesi No:11 Kat:5 Sultangazi / istanbul
Telefon : 0212 668 7475
Cep : 0533 135 4758
E Sınıfı Sertifika, B Sınıfı Sertifika, A2 Sınıfı Sertifika,A1 Sınıfı Sertifika, D Sınıfı Sertifika
Sürücü Kursuna Kayıt İçin Gerekli Belgeler

Nüfus cüzdanı fotokopisi
Evvelce alınmış başka bir sınıf sürücü belgeniz var ise fotokoposi
Öğrenim belgesi aslı (aslı görülüp tekrar iade edilecek)
6 Bio Metrik Vesikalık Fotoğraf
Yetkili Özel veya devlet hastanesinden sürücü olur raporu (Anlaşmalı hastane konusunda bizden bilgi alınız)
Banka Sınav harcı dekontu. Ziraat, Vakıf, Halkbank’ın tüm şubelerine yatabilir. (Kursa kayıt yaptırmadan ya da, bilgi / teyit almadan bankaya sınav harcı harcı yatırmayınız.

Uyum Sürücü Kursu

Firma Yetkilisi :

Samet Çelik

Adres :
Merkez Mah.Eyüp Yolu No:2 Kat:3
Gaziosmanpaşa
Telefon:
+90 (212) 563 37 57
Telefon (2) :
+90 (212) 417 47 91
Faks :
+90 (533) 921 19 04
Web Sitesi :
E-Posta Adresi :

Çalışma Saatleri :

08:00  – 20:00

2017 Sürücü kursu ehliyet fiyatları ne kadar?

Kursun direksiyon sınavlarındaki başarı oranı yüksek olması avantajınıza olabilir. Direksiyon sınavlarındaki başarı oranları bir nevi kursun prestijini yansıtır. Bunun yanında verilen eğitimin kalitesini de ortaya koyar. Kursun araçlarının yeni olması sınavınız açısından nispeten faydalıdır. Yeni araçların tepki süresi hızlıdır. Kullanımı rahattır. Zaten kurslar araçları yeniyse bunu belirtmektedir.

Eğitim gördüğünüz araçla sınava girmeniz önemlidir. Alanında uzman kurslar planlama yaparken bu gibi unsurlara dikkat ederler. Sonuçta usta şoförlerin bile yeni bindikleri arabaya yarım saatten önce alışamadığı kesindir. Hele ki sizin gibi ilk defa sınava girecek adayları düşününce işler bir hayli zorlaşabilir. Teorik eğitimlere katılmanız faydanıza olacaktır. Teorik eğitim planını kurstan alabilirsiniz.

Ehliyet Teorik Sınavı ilk giriş ücreti ne kadardır?
Meb tarafından talep edilen teorik sınavı ücreti: 70 TL’dir.

Direksiyon sınavı ilk giriş ücreti ne kadardır?
Meb tarafından talep edilen direksiyon sınav ücreti: 80 TL’dir. Sınav görevlisi Direksiyon Usta öğretici ücreti 12 TL. Toplam 100 Tl direksiyon sınav ücreti yatırılır.

Direksiyon sınavından kalırsam ne kadar ücret ödeyeceğim?
Direksiyon sınavından kalınca hem 100 TL harç ücretini, hem de kursun size vereceği 2 saatlik direksiyon telafi dersinin ücretini ödemeniz gerekiyor.

KURS ÜCRETİ DIŞINDA YAPACAĞIM TOPLAM MASRAF NEDİR ?

B SINIFI EHLİYET İÇİN KURS ÜCRETİNİN DIŞINDA

 • 70 TL  Teorik Sınav Harcı (Ziraat Bankası Bankamatiklerinden Yatırılacaktır.)
 • 100 TL  Direksiyon Sınav Harcı (Kursa ödenir kurs toplu olarak Milli Eğitim hesabına yatırır)
 • 433,10 TL B Sınıfı Ehliyet Vergisi (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)
 • 117 TL   Değerli Kağıt Bedeli (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)
 • 22.00 TL Belge Harç Bedeli (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)

MOTOSİKLET EHLİYETİ İÇİN KURS ÜCRETİNİN DIŞINDA

 • 70 TL  Teorik Sınav Harcı (Ziraat Bankası Bankamatiklerinden Yatırılacaktır.)
 • 100 TL  Direksiyon Sınav Harcı (Kursa ödenir kurs toplu olarak Milli Eğitim hesabına yatırır)
 • 143,70 TL Motosikletı Ehliyet Vergisi (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)
 • 117 TL  Değerli Kağıt Bedeli (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)
 • 22.00 TL  Belge Harç Bedeli (Sertifika hakedince Halk BankasınaYatırılır)

EHLİYETİ OLUP TA MOTOSİKLET EHLİYETİNE FARK KURS ÜCRETİ DIŞINDA

 • 100 TL Direksiyon Sınav Harcı (Kursa ödenir kurs toplu olarak Milli Eğitim hesabına yatırır)
 • 143,70 TL Motosiklet Ehliyet Vergisi (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)
 • 117 TL Değerli Kağıt Bedeli (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)
 • 22.00 TL Belge Harç Bedeli (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)

CEBİMDEN BUNLARIN DIŞINDA ÜCRET ÇIKARMI ?

Kurs ücretinin içinde teorik dersler ve direksiyon dersleri bulunmaktadır. Sürücü kitabı hediyemizdir. Eğer sınavları birer seferde geçerseniz herhangi ekstra bir ücret ödemezsiniz. Teorik sınavdan kalındığı taktirde yeniden 70 tl yatırarak sınava girebilirsiniz. Direksiyon sınavından kalındığı taktirde yeniden 100 tl harç ve ücret karşılığında en az iki direksiyon dersi almak zorunludur.